• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Su Altı Hokeyi Nedir?

Su Altı Hokeyi Nedir?

Sualtı Hokey havuz sporu olup , iki takımın su altında oyunun topu olan diski ( puck ) karşı takımın kalesine gol atmaktır .

Oyuncular malzeme olarak temel ABC ekipmanı ( 1-3-4 -palet , maske ,şnorkel ) , sopa ( 6- stick ) ,eldiven ( 7-glove ) , kulak koruyuculu başlık ( 2 – cap ) kullanırlar .

Takımlar 10 kişiden oluşur .Takımların suyun altında ayırt edilebilmesi için birinci takım , beyaz sopa , açık renk mayo ve beyaz başlık takarken ; diğer takım tam tersi siyah sopa , koyu renk mayo ve koyu renk başlık takar .

6 oyuncu saha içinde , 4 oyuncu yedektir. Oyuncular istediği kadar oyun içinde değişiklik yapabilirler. Oyunda amaç , gol atmaktır . Oyuncular yüzme havuzunun altında diski (6- puck ) hokey sopasıyla ( stick ) sürüyerek yada kendi oyuncusuyla pas yaparak karşı takımın kalesine gol atmaya çalışırlar . Oyun çok hızlı olduğundan ; Oyunda oyuncu değişikliği serbest olup , istenildiği kadar oyuncu değişikliği yapılır .Not : Diğer su altı hokeyi videolarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

OYUN ALANI ; Genelde yarı olimpik havuz ölçülerinde yapılsa da ; uluslar arası tam ölçüleri 15 M genişlik , 25 M uzunluk ölçülerinde oynanmaktadır . Havuzun derinliği en az 2 M ; maksimum derinlik 3,50M olmalıdır .

SUALTI HOKEYDE KURALLAR ; Kasıtlı olarak oyuncular birbirlerini engelleyemez , önünü kesemez , tutamaz ve oyuncuyla temas haline gelemez. Bunların hepsi faul olarak cezalandırılır . Oyunda cezalar ikaz , 2 dk , 5 dk ve müsabakadan diskalifiye şeklindedir .

Sualtı Hokey kuralları olan , sporcuların birbirlerine teması olmayan sayılı sporlardan biridir . Sağlıklı olan herkes Sualtı Hokey ile tanışabilir .

Sualtı Hokeyi Tarihçesi

Alan Blake adlı bir İngiliz dalgıç tarafından 1954 yılında keşfedilen sualtı Hokeyi , kışın dalgıçların antrenman yapması için tasarlanan bir oyun olarak karşımıza çıkmıştır.

Sualtı Hokeyi kışın dalış yapamayan dalgıçların havuzlarda antrenman yapması açısından kurallar koyularak geliştirilmiş. İlk zamanlar Avusturalya , Yeni Zelanda , Kanada, Güney Afrika , Hollanda da oyun olarak oynanmış ; daha sonra Fransa , İngiltere ,İtalya , Slovenya , USA de katılarak oyun dünyada iyice benimsenmiş.

Uluslararası Dalış Federasyonu olan CMAS , bu gelişen oyunu branş olarak organizasyonların içine alarak ; Sualtı Hokey Avrupa ve Dünya Şampiyonaları düzenleme kararı almıştır.

Türkiye'de Sualtı Hokeyi

Türkiye Sualtı Hokey ile 8 Ekim 1999 yılında Çankırı ilinde ilk Türkiye şampiyonasıyla tanışmıştır.

1999-2005 yılları arasında Sualtı Hokeyi Milli Takımı seçilmiş ve uluslararası müsabakalara katılım gösterilmiştir.

Türkiye Sualtı Hokey uluslar arası çıkışını 2007 yılında İtalya’da Dünya Sualtı Oyunlarında Dünya İkincisi ; ve 2008 yılında İstanbul’da Avrupa şampiyonu olarak başarı göstermiştir . Bu iki şampiyonada Kulüp başkanımız M.Ali EYÜPOĞLU Milli Takım başında bu başarılara imza atmıştır .Hocamız kulübümüzde ( Bilimsel Yüzme eğitim Spor Kulübü ) aktif olarak Bayan takımımızın Teknik Direktörlüğünü yapmaktadır.

Sualtı Hokeyinde Kulübümüzün Durumu

Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü olarak 2002 Yılından beri Türkiye’ de Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna bağlı tüm resmi turnuvalara katılım göstermiş ve bir çok şampiyonluklar kazanmıştır.13 Yıldan beri Sualtı Hokey Erkek Takımımız ve Sualtı Hokey Bayan takımımızla bir çok başarılara imza attık.Yurt dışı turnuvalarına katılan Sualtı Hokey takımlarımız başarı grafiğini yükseltmiş ve alt yapıya önem vererek U19 , U23 Yaş altı takımlarını oluşturmuştur.

U19 ve U23 Yaşaltı Sualtı Hokey Bayan takımlarımız üst üste 10 Yıldır Şampiyonluğa imza atarak kırılması zor bir rekora imza atmışlardır.

Nasıl Sualtı Hokeycisi Olabilirim ?

Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübünde yüzme kursuyla başlayıp ; Sualtı Hokeyine geçiş yapabilirsiniz. İyi derecede yüzebilen ve su sporlarına yatkın olan kişilerin kısa zamanda başarılara ulaştığını görmekteyiz.

Yeni başlayan Sualtı Hokeycileri alt yapı takımımızda çalışmalara alıyoruz.İyi Sualtı Hokeyci olma adımını yüzme antrenmanlarıyla , sualtı antrenmanlarını birleştirip sizleri Sualtı Hokeyine hazırlıyoruz.

Eğer 9-16 Yaş aralığında iseniz , size uygun mutlaka Sualtı Hokey kursumuz ve alt yapı çalışmamız vardır.Başarılarımızı bir alt bölümde okuyarak hangi Kulübe geldiğinizi görebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz