• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Eskirim Eğitimleri

Eskirim Eğitimleri

ESKRİM NEDİR 


Eskrim, kesici ve batıcı olmayan kılıçlar kullanılarak, çeşitli kurallara bağlı olarak yapılan bir dövüş sporudur. 


Eskrim; düşün, saldır ve savun felsefesini savunur. tıpkı satrançtaki gibi bir kaç hamle sonrası düşünülerek hareket edilir. Hızlı karar verilmesi ve anında uygulamaya geçilmesi nedeniyle güç kadar keskin bir zeka da çok önemlidir. Hızın, gücün, dengenin ve zekanın buluştuğu Eskrim, spor dalı olmasının yanında bu özellikleri nedeniyle bir dövüş sanatı olarak da görülmektedir. 


ESKRİM TARİHÇESİ 


Eskrimin başlangıcı ortaçağda kılıçla yapılan düellolara dayanmaktadır ve 1800 lü yılların sonuna doğru bir spor dalı olarak branşların arasında yer almaya başlamıştır. 1896 yılında Atina'da yapılan 1.Olimpiyat Oyunlarında yer alan Eskrim, sonraki tüm Olimpiyatlarda yer alan 5 spordan birisi olmuştur. 


ESKRİMİN BİREYLERE KAZANIMLARI 


Eskrim,bilinenin aksine oldukça zor bir spor dalıdır. Fiziksel anlamda en ağır spor dallarından birisidir. Başarılı bir eskrim sporcusu olmak isteyen bireyin fiziksel yeterliliklerinin yanında, güçlü bir analitik zekaya da sahip olması gerekmektedir. 


Eskrim, düzenli olarak devam ettirilmesi halinde, bireylere pek çok kazanım sağlamaktadır. 


* Tüm kasların çalıştırılması nedeniyle sağlıklı bir bedene kavuşturur.


* Fazla kilolar verdirerek, vücudun formda kalmasını sağlar.


* Esneklik kazandırır.


* Algıları güçlendirir ve refsleksleri geliştirir.


* Bireye fiziksel olarak dayanıklılık ve hız kazandırır.


* Çeviklik sağlar.


* El ayak koordinasyonunu geliştirir.


* Zamanlama,çok hızlı düşünme, çabuk karar verme, öngörme, strateji geliştirme, konsantre olma, anında uygulamaya koyma becerilerini geliştirir.


* Stresle baş etmeyi öğretir.


* Takım çalışması ile liderlik, insiyatif alma, empati kurma konularında gelişimi sağlar.


* Kişinin, kendsine olan özgüvenini geliştirir.  


Tüm bu kazanımları nedeniyle eskrimin, diğer spor dalları arasında önemli bir yeri bulunmaktadır. 


ESKRİM BRANŞLARI 


Eskrimde üç branş vardır. Her bir branşta kullanılan silah türü farklıdır. Branşlar, isimlerini bu silah türlerinden almaktadır. 


* EPE   : Üç branş arasında en yavaş oynanandır. Hedef bölge, tüm vücuttur. Dürtüş yapılarak puan alınır. Epeciler uzun boyları ile dikkat çekerler.


 * FLÖRE          : Temposu ne yavaş ne de hızlıdır. Hedef bölge, gövde ile sınırlıdır. Ancak; başa, kollara ve bacaklara yapılan dürtüşler geçersizdir. Dürtüş yapılarak puan alınır. En eski ve en yaygın daldır.   


* KILIÇ : Üç branş arasında en hızlı oynanandır. Hedef bölge, belden yukarı olan alandır; belden yukarı gövde, kollar ve baş. Dürtüş ve vuruş yapılarak puan alınır. Kılıççılar güçlü ve hızlı bacakları ile dikkat çekerler. 


İRTİBAT İÇİN ;


MURAT KANLI 

0532 295 7165


 

Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz