• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Türkiye'de Sualtı Hokeyi

Türkiye'de Sualtı Hokeyi

TÜRKİYE’DE SUALTI HOKEY 

Türkiye Sualtı Hokey ile 8 Ekim 1999 yılında Çankırı ilinde ilk Türkiye şampiyonasıyla  tanışmıştır . 

1999-2019 yılları arasında Sualtı Hokeyi Milli Takımı seçilmiş  ve uluslararası müsabakalara katılım gösterilmiştir .

Türkiye Sualtı Hokey uluslar arası çıkışını 2007 yılında İtalya’da Dünya Sualtı Oyunlarında Dünya İkincisi ; ve 2008  yılında İstanbul’da Avrupa şampiyonu olarak başarı göstermiştir .2015-2017 yılında Gençlerde Dünya Şampiyonu olan Millilerimiz , Son 5 yılda Uluslararası arenada Dünya Sıralamasında her zaman ilk 3 sırada yer almayı başarmıştır. Son olarak 2019 Ağustos ayında A Milli Takımımız  Avrupa Şampiyonu ; U24 Yaşaltı Sualtı Hokeyi Milli Takımımız Dünya Şampiyonu olmuşlardır .  Kulüp başkanımız M.Ali EYÜPOĞLU Milli Takım başında bir çok  başarılara imza atarak , kulübümüzde ( Bilimsel Yüzme eğitim Spor Kulübü )  aktif  olarak  Bayan takımımızın Teknik Direktörlüğünü yapmaktadır .

SUALTI HOKEY TEHLİKELİ MİDİR ?

Sualtı Hokey kuralları olan , sporcuların birbirlerine teması olmayan sayılı sporlardan biridir . Sağlıklı olan herkes Sualtı Hokey ile tanışabilir .

SUALTI HOKEYCİSİ NASIL OLABİLİRİM ?

Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübünde yüzme kursuyla  başlayıp ; Sualtı Hokeyine geçiş yapabilirsiniz. İyi derecede yüzebilen  ve su sporlarına yatkın olan kişilerin kısa zamanda başarılara ulaştığını görmekteyiz .

Yeni başlayan Sualtı Hokeycileri alt yapı takımımızda çalışmalara alıyoruz.İyi Sualtı Hokeyci olma adımını yüzme antrenmanlarıyla , sualtı antrenmanlarını birleştirip sizleri Sualtı Hokeyine hazırlıyoruz .

Eğer 9-16 Yaş aralığında iseniz , size uygun mutlaka Sualtı Hokey kursumuz ve alt yapı çalışmamız vardır . Başarılarımızı bir alt bölümde okuyarak Hangi Kulübe geldiğinizi görebilirsiniz .

SUALTI HOKEYİNDE KULÜBÜMÜZÜN DURUMU 

Bilimsel Yüzme Eğitim Spor Kulübü olarak 2002 Yılından beri Türkiye’ de Türkiye Sualtı Sporları Federasyonuna bağlı tüm resmi  turnuvalara katılım göstermiş ve bir çok şampiyonluklar kazanmıştır . 17 Yıldan beri Sualtı Hokey Erkek Takımımız ve Sualtı Hokey Bayan takımımızla bir çok başarılara imza atmıştır . Özellikle Sualtı Hokeyi bayan takımımızda Türkiye de kırılması zor olan üst üste Gençlerde 11 Yıllık Şampiyonluk ve Büyüklerde 7 Yıllık üst üste şampiyonluk kazanılmıştır . Kulübünüzün Sualtı Hokey branşlarında 17 Yılda 45 yurt içi ve yurt dışı resmi turnuvalarda da kupa kazanmıştır . 

    Yurt dışı turnuvalarına katılan Sualtı Hokey takımlarımız  başarı grafiğini yükseltmiş ve alt yapıya önem vererek U15 ,U19 , U23 Yaş altı takımlarını oluşturmuştur .

U19 ve U23 Yaşaltı Sualtı Hokey Bayan takımlarımız son 12 yılda  üst üste 11Yıldır Şampiyonluğa ve geçen sene Türkiye 3.lüğüne imza atarak kırılması zor bir rekora ulaşmışlardır .

Çalışmalarımızı daha iyi yapabilmek , gençlere bu sporu sevdirmek için alt yapı çalışmalarımıza önem vererek Sualtı Hokeyi başlama yaşını paletli yüzme olarak 9 yaşlarına indirdik . Halen kulübümüzde aktif hokeyci sayımız 87 ve alt yapı çalışmalarımız 98 kişiden oluşmaktadır .

Daha iyi çalışma yapabilmek adına velilerimizden oluşan bir teknik heyetle ; Teknik ekip kadromuz yıl boyu yapılacak faaliyetleri planlar , çocuklarımıza hep beraber destek veririz. 

Ayrıca Gençlerimize , Kulübümüz bünyesinde 15 Yaş sonrası için Balıkadam eğitimleri verilerek Sualtının eşsiz dünyasıyla tanışması da sağlanır . Çocuklarımızın sporcu olmasının vermiş olduğu avantajla 18 yaş sonrası sporcularımıza istekleri doğrultusunda Cankurtaran Eğitimleri verilerek yaz aylarında plaj ve tatil köylerinde çalışmaları yada yurt dışında öğrenci programlarında kullanabilecekleri Cankurtaran  mesleki eğitim de vermekteyiz .


Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz