• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Sualtı Hokeyi Tarihçesi

Sualtı Hokeyi Tarihçesi

SUALTI HOKEYİ 

Sualtı Hokey havuz sporu olup , iki takımın sualtında oyunun topu olan diski ( puck ) karşı takımın kalesine  gol atmaktır . 

 Oyuncular malzeme olarak , temel ABC ekipmanı ( 1-3-4 -palet , maske ,şnorkel  ) , sopa ( 6- stick  ) ,eldiven    ( 7-glove )  , kulak koruyuculu başlık ( 2 – cap ) kullanırlar .

Sualtı Hokeyi Malzemeleri ,

Sualtı Hokeyinde malzemelerin bulunması ilk zamanlar çok sıkıntılı olmasına karşın , şuan ülkemizde özellikle kulübümüz bünyesinde üretim ve satış yapılmaktadır . Kulübümüz bünyesinde Sualtı Hokeyi satın alabileceğiniz malzemler için 0216 553 3230 dan bilgi alabilirsiniz . ( Sualtı Hokeyi ağızlık , sopa , eldiven, puck ……Vb ) 

Sualtı Hokeyi Takımları Hakkında ,

Takımlar 10 kişiden oluşur .Takımların suyun altında ayırt edilebilmesi için birinci takım , beyaz sopa , açık renk mayo ve açık renk başlık takarken  ; diğer takım tam tersi siyah sopa  , koyu renk mayo ve koyu renk başlık takar .

  6 oyuncu saha içinde , 4 oyuncu yedektir. Oyuncular istediği kadar oyun içinde değişiklik yapabilirler. Oyunda amaç , gol atmaktır . Oyuncular yüzme havuzunun altında diski (6- puck ) hokey sopasıyla ( stick ) sürüyerek yada kendi oyuncusuyla pas yaparak karşı takımın kalesine gol atmaya çalışırlar . Oyun çok hızlı olduğundan  ; Oyunda oyuncu değişikliği serbest olup , istenildiği kadar oyuncu değişikliği yapılır .

Oyun Alanı Hakkında  ,

Genelde yarı olimpik havuz ölçülerinde yapılsa da ; uluslar arası tam ölçüleri  15 M  genişlik , 25 M uzunluk ölçülerinde oynanmaktadır . Havuzun derinliği en az 2 M ; maksimum  derinlik 3,70M  olmalıdır .

Sualtı Hokeyinde Kurallar  

Kasıtlı olarak oyuncular birbirlerini engelleyemez , önünü kesemez , tutamaz ve oyuncuyla temas haline gelemez. Bunların hepsi faul olarak cezalandırılır  . Oyunda cezalar  ikaz ,1dk ,  2 dk , 5 dk ve müsabakadan diskalifiye şeklindedir .

SUALTI HOKEY TARİHÇESİ

Alan Blake adlı bir İngiliz dalgıç tarafından 1954 yılında keşfedilen Sualtı Hokeyi  , kışın dalgıçların antrenman yapması için tasarlanan bir oyun olarak karşımıza çıkmıştır . Sualtı Hokeyi  kışın  dalış yapamayan dalgıçların havuzlarda antrenman yapması açısından kurallar koyularak geliştirilmiş. İlk  zamanlar  Avusturalya , Yeni Zelanda , Kanada, Güney Afrika , Hollanda da oyun olarak oynanmış ; daha sonra Fransa , İngiltere ,İtalya , Slovenya , USA de katılarak oyun dünyada iyice benimsenmiş .

Uluslararası Dalış Federasyonu olan CMAS , bu gelişen oyunu branş olarak organizasyonların içine alarak ; Sualtı Hokey Avrupa ve Dünya Şampiyonaları  düzenleme kararı almıştır .


Yorumlar (0)

Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz