• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Tüplü Dalış (Scuba) - Balık Adam Eğitimleri

Tüplü Dalış (Scuba) - Balık Adam Eğitimleri

Dalış Sporu düşündüğünüzden daha kolaydır ve doğru eğitim ile denizin masmavi sularında başka bir dünya keşfetmenizi sağlamaktadır. Dalış sporu çok eski çağlardan beri yapılmaktadır.

İnsanoğlu ilk çağlardan itibaren suyun altındaki zenginliklerden yararlanabilmek amacıyla sürekli olarak dalışlar yaptı. Bu nedenle, hiçbir alet kullanmaksızın bir taşa tutunarak dipten sünger, mercan, sedef çıkaran insanlar da tarihin ilk dalgıçları olarak kabul edilirler.

Dalış sporu eski çağlardan günümüze gelene kadar bir çok gelişme göstermiştir. Günümüzde dalış sporu su altı aktivitesi olarak çok ilgi görmektedir.

Scuba ile dalış; populer, kolay ve eğlenceli bir aktivitedir. Not: Diğer tüplü ve serbest dalış videolarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Scuba hem yapılan sporun hemde kullanılan ünitenin ismidir. Scuba tüp,  denge yeleği ve regülatör ekipmanlarının bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.

Scuba tüplerinin içinde bulunan hava ile günlük yaşamda aldığımız hava arasında iki temel fark vardır. Scuba tüpleri yüksek basınçlıdır ve filtrelenmiştir.

Yüksek basınç ile dalgıçlara daha fazla hava ve dip zamanı sağlayabilmektir. Filtre ise nem, kir, toz ve yağları filtre ederek tüpün içinden saf hava basmasını sağlar.

Scuba tüpleri denge yeleğine bağlanır ve  Regülatör tüpteki yüksek basınçlı havayı soluyabileceğimiz basınca indirgeyerek bize rahat ve güvenli soluma sağlarlar.

Scuba 3 boyutlu olarak yapabileceğiniz ender sporlardan birisidir. sadece sağa ve sola değil aynı zamanda yukarı ve aşağı hareket etmenize olanak sağlar ve özgürlük hissi yaratır. Suyun altında daha keşfedilmemiş binlerce tür olduğunu düşünürsek kimsenin daha önce görmedği canlıları görebilmek için Scuba en ideal sporlardan birisidir.


14 yaşını doldurmuş olan sağlıklı her birey dalış sporuyla su altı dünyasını daha bilinçli bir şekilde tanıyabilir. 
Dalış sporu tüplü ve tüpsüz olmak üzere ikiye ayrılır. Tüplü dalışlarda özel tüpler ve mevsime uygun dalış kıyafetleri kullanılır.
Tüplü dalışlar arama kurtarma, hobi , ticari gibi amaçlarla yapılmaktadır. Tüpsüz dalışlar ise tüplü dalışa göre daha az malzeme ile kısa süreli yapılan dalışlardır.  Dalış eğitimi su altı dünyasını daha bilinçli tanımanızı sağlar. Dalış sporu doğru nefes teknikleri geliştirmenizi sağlar ayrıca vücudunuzun ısı değişikliklerine olan dayanıklıklığı gelişir.


Dalış sporunun faydaları
  • Dayanıklılık ve esnekliğinizi gelişmesini sağlar.
  • Denge gelişiminde etkilidir.
  • Dolaşımı düzenler ve kalbin güçlenmesini sağlar.
  • Daha enerjik olmanızı sağlar.
  • Kasların gelişimi kolaylaştır.

Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz