• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Dalış Tüpü Suyun Altında Ne Kadar Süre Dayanır?

Dalış Tüpü Suyun Altında Ne Kadar Süre Dayanır?

Dalış Tüpü Suyun Altında Ne Kadar Süre Dayanır?

Dalıcı adaylarının en çok merak ettiği  sorudan biridir. Ne yazık ki belirli bir cevabı yoktur. Her bünyenin farklı olduğu düşünülürse, nefes alış-veriş hızı, su altında hareket güdüsü gibi dalıcının fizyolojisi ve parametrelere ek olarak derinlik, su sıcaklığı, kullanılan tüpün hacmi gibi etkenler de su altında hava tüketimini etkileyen faktörler olarak göze çarpmaktadır.

Herhangi kötü durumla karşılaşmamak adına standart dalıcı donanımları arasında tüpteki hava miktarını ölçmeye yarayan göstergeler bizlere yardımcı olmakta ve kullanacağımız tüp bize dalış süresince rahatlıkla yetmektedir.

Yüksek Basınçlıdır

Normal bir soluk alıp verdiğinizde yarım litre hava kullanmış olursunuz.

Dakikada ortalama 15 kere soluk alıp verdiğinizi düşünürsek, bir dakikada 7,5 litre hava kullandığınızı hesaplayabiliriz.

Sportif dalışta genellikle 12 litrelik tüpler kullanılır.

Bu verilerle küçük bir hesaplama yaparsak 12 litrelik bir tüp, bize yaklaşık olarak 1,5 dakika yetecektir (1 atm/bar basınçta, yani deniz seviyesinde). Suyun altına girer, dalışa başlarsak daha yoğun soluyacağımız için bu zaman daha da azalacaktır.

Bu sebeple dalış tüpleri, “kompresör” adı verilen bir makine ile doldurulur. Kompresör, havayı sıkıştırıp tüplere basar.

Deniz seviyesinde bir insanın üzerinde 1 atm/bar basınç bulunur. Bu, atmosferin bizlere uyguladığı basınçtır.

Kompresörler, dalış tüplerinin içine ortalama 200 atm/bar basınçta hava basarlar.

Bu sayede 12 litrelik bir dalış tüpü, 2400 litrelik bir tüp haline gelmiş olur (200 atm/bar x 12 litre)

Az önce yaptığımız hesaba geri dönersek, 2400 litrelik bir tüp deniz seviyesinde bize 320 dakika yetebilecektir (2400 litre/7,5 litre dakikalık hava tüketimi).

Bir atmosfer olarak belirlediğimiz sıfır noktasında bir insanın ortalama hava tüketimi 25 litredir. Dakikada 25 litre hava tüketiriz. Bu 10 metre aşağı indiğimizde 2 atmosferde 50 litre, 20 metre aşağı indiğimizde 3 atmosferde de 75 litre olur. 

Tüplü dalışlarda su altında kalma süresi inilen derinliğe ve tüp hacmine göre değişiklik gösterir. Farklı hacimlerde dalış tüpleri vardır. 12-15-18 litrelik şeklinde devam eder. Spor amaçlı donanımlı dalışlarda, 

Yorumlar (0)

Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz