• +90 216 553 3230
  • info@bilimselyuzme.com
Dalışa Nereden Başlamalıyım?

Dalışa Nereden Başlamalıyım?

Dalışa Nereden Başlamalıyım?

14 yaşın üzerinde ve  herhangi bir sağlık probleminiz yoksa tüm dalış sistemlerinin başlangıç seviyeleriyle dalışa hemen başlayabilirsiniz. Bu sporu öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Size ayrılan eğitim sürenizi aksatmadığınız müddetçe, kolay, güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir spordur. Başlangıç seviyesi genellikle dalış eğitimleri teorik eğitim, sığ su çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.

Dünyada yüzlerce dalış sistemi mevcut. 

Türkiye’de en fazla bilinenleri PADI, SSI ve CMAS. 

Hepsi de dalış eğitmenlerine, dalış eğitimlerini yaparken uyması gereken kurallarını dalış standartları adı altında yayınlayıp gönderiyor ve bu standartlara uyulmasını mecburi kılıyor. 

Bu standartlar arasında, dalış eğitiminde eğitmenlerin, öğrencilerine yaptırması gereken dalış becerileri de yer alıyor. 

Konumuzla alakalı olan ve bu standartlarda yer alan beceriler, “waterman skills” yani “su adamı becerileri” olarak karışımıza çıkıyor. Sistemler arasında farklılıklar olsa da su adamlığı becerilerinden bazıları;

  • boyumuzu geçen bir derinlikte belirli bir süre için (ekipmansız) minimum el ve kol yardımıyla yüzeyde kalabilmek 
  • suda belli bir mesafeyi yüzebilmek 
  • temel yüzme becerilerini sergilemek

Gördüğünüz gibi, dalış sistemleri zaten dalış eğitmenlerinden bir anlamda dalgıç adaylarının yüzme bilip bilmediğini kontrol etmelerini istiyor. 

Bazı dalış eğitmenleri, dalış yapmak için yüzme bilmenize gerek olmadığını, zaten dalışta BC  kullanıldığını ve sizi sualtında ve yüzeyde bu anlamda yardımcı olduğunu söylediğini varsayalım (ki buGiriş seviyesi (Open Water Diver, CMAS 1* veya dengi) kursunuzda her şey yolunda gitti, eğitmeninizin söylediği gibi BC’nin size yardımcı oldu ve siz de kendi kendinize “ya gerçekten dalış yapmak için yüzme bilmeye gerek yokmuş” dediniz, sertifikanızı aldınız.  maalesef söyleniyor). Hatta dalışta yükselmek istediniz? 

Bir üst kursun -sisteminizde varsa- ön-gerekliliklerini yerine getirdiniz ve Advanced Open Water Diver, CMAS 2* vs. dalgıç da oldunuz. 

Buraya kadar her şey yolunda gidiyor. 

Peki, daha da ilerleyip, kurtarma dalgıcı (Rescue Diver/CMAS 3* gibi) olmak istediniz ya da hatta oldunuz? 

İki gün sonra siz kıyıdayken biri boğuluyor dalışta, sadece BC’sini yüzeydeyken panik yaptığından dolayı şişirmeyi unuttuğu için?

Siz de mayonuzla/bikininizle sahildesiniz. 

Adama bağırıp “dur iki dakika, dayan, ekipmanımı giyip geleyim, BC bana yardımcı oluyor, böylelikle yüzme bilmeme gerek kalmıyor” mu diyeceksiniz? 

Ya da eğitmen olmak istiyorsunuz… 

Yüzme bilmeden eğitmen olmak istediğinize emin misiniz? 

Öğrencilerinizin hayatını riske atmak? Herhangi bir durumda ekipmana bağlı yüzebildiğiniz için ekipmansız müdahale edememek?

Tabi ki bu durum, kabul edilemez.

O zaman, size dalış kursuna başlamak için yüzme bilmenize gerek olmadığını söyleyen aynı eğitmen, “siz anca belli bir seviyeye kadar gelebilirsiniz” mi diyecek? 

Yoksa demeyerek güvenliğinizi tehlikeye mi atacak?

Yorumunuzu Yazın
Kişisel verilerin gizliliği gereği sitemizde sizden talep ettiğimiz veriler ve bu verilere ilişkin veri saklama politikamızı gösterir metne buradan ulaşabilirsiniz