Dalış Kursu

Dalış yerlerimiz, dalış programımız, dalış teknemiz, dalış kurslarımız hakkında bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Dalış Sporu Hakkında Bilgiler

Dalış sporunun kökeni çok eskilere dayanmaktadır.Eskilerden batan gemilerdeki hazinelerin ve değerli eşyaların karaya çıkarılması için kullanılmış ve bu sporun daha da gelişmesine neden olmuştur.Dalıştaki en büyük devrim Jacques-Yves Cousteau adlı mucidin bulduğu regülatör ile gerçekleşmiştir.

Tüplü dalış ise oksijen tüpüyle denize dalmayı denir.Tüplü dalışta tüp, regülatör, manometre, BC, maske, palet, dalış elbisesi, derinlik ve zaman saati malzemeleri kullanılır.

Dalış sporu dikkatli ve öğrenilerek yapıldığında gayet faydalı bir spordur.İlk olarak denizin altını görmek ve yaşayan canlıları seyretmek için müthiş bir fısattır.Bunların dışında; dayanıklılık verir, kalbi güçlendirir, stresi ve gerilimi azaltır, akciğerlerin genişlemesini sağlar gibi bazı faydalarını söyleyebiliriz.

Bilimsel Dalış Kursları Hakkında Bilgiler

Kulübümüz 2009 yılından beri BYEM DALIŞ MERKEZİ olarak hizmet vermektedir.

Dalış Teknemiz "BlackFishBYEM" BYEM KARABALIK LTD şirketi tarafından satın alınmış, 2014 Dalış sezonuna hizmet etmek için hazırlıkları tamamlanmıştır. BYEM KARABALIK LTD şirketi ile kulübümüz protokol imzalayarak, Tekne Lojistik desteği almaktadır. Ayrıca BYEM Dalış Merkezi olarak da Dalış Eğitimlerimizi ve Dalış turlarımızı da yapmaktayız.

Türkiye’nin her yerinde gelecek olan DALIŞ MERKEZLERİ Üyelerini Misafir etmeye ve lojistik destek vermeye hazırız.


Eğitimlerimiz


1 - Deneme Dalışı

Mavi sulara kuçak açmak istiyor ve sualtı dünyasıyla tanışmaya ilk adım attığınız eğitimdir . Sualtı dünyasını 3-4 M.derinlikteki aldığınız eğitimle heyecanlı dalışın keyfini çıkarıyorsunuz. BlackFishBYEM teknemizde deneme dalışı öncesi bilgilendirme brifingi alarak sualtında küçük bir gezintiye çıkıyoruz .

2 - Bir Yıldız Dalıcı Kursu

Mavi sulara kuçak açıp ,sualtı dünyasında gezmek için alacağınız ilk profesyonel eğitimin başlangıcıdır.Eğitiminizi teori ,havuz ve deniz dalışlarıyla tamamlayıp , Uluslar arası geçerliliği olan CMAS ( Confederation Mondiale des Activites Subaquatiques ) 1 yıldız dalıcı brövenizi almaya hak kazanacaksınız . BU bröve ile dünyanın her yerinde 18 m ye kadar dalış yapabilecek ve su becerilerinizi geliştireceksiniz .

3 - İki Yıldız Dalıcı Kursu

Sualtı dünyasıyla tanışmış ve yaklaşık 25 dalış yaptıktan sonra bröve derecenizi 2 YILDIZ DALICI KURSU alarak bröve derecenizi yükseltebilirsiniz.Dalış tecrübeniz artmış ve gece dalışı eğitimi almaya hak kazanmış olacaksınız.Ayrıca Dalış derinliğiniz 24 m olacaktır .Heyecanla maceranın buluştuğu ve adrenalin seviyenizin yükseldiği bölümdür .Sualtında limitlere uygun keşif ve gece dalışı yapabileceksiniz .

4 - Üç Yıldız Dalıcı Kursu

Profesyonel bir dalıcı veya eğitmen olmaya aday olacağınız Dalıcı olarak son bölüme gelmiş oldunuz .Bu bölümde Teori- deniz eğitimi yoğun ve eğlencelidir.Sualtı becerinizin üst düzeyde olduğu ve dalış liderliği yapabileceğiniz bölümdür.Ve ayrıca Eğitmen olabileceğiniz son dalıcı bölümüdür.30 M.ye kadar dalış 42 M ye kadar eğitim dlışı yapabileceksiniz .

Dalış Teknemiz Hakkında Bilgiler

Dalış Teknemiz "BlackFishBYEM" BYEM KARABALIK LTD şirketi tarafından satın alınmış, 2014 Dalış sezonuna hizmet etmek için hazırlıkları tamamlanmıştır. BYEM KARABALIK LTD şirketi ile kulübümüz protokol imzalayarak, Tekne Lojistik desteği almaktadır. Ayrıca BYEM Dalış Merkezi olarak da Dalış Eğitimlerimizi ve Dalış turlarımızı da yapmaktayız.

Türkiye’nin her yerinde gelecek olan DALIŞ MERKEZLERİ Üyelerini Misafir etmeye ve lojistik destek vermeye hazırız.

Teknemizin Teknik Özellikleri

Dalış Noktalarımız Hakkında Bilgiler

Yöre dalgıçlarının ve Istanbul`dan gelenlerin uğrak yeridir.Arabanızı kıyıya çektiğinizde en iyi kıyı dalışı yapılacak yer olmasından dolayı burada kimi kez arabayı park edecek yer bulamazsınız. Dik kayaların kuzey Ege`nin billur suları ile birleştiği yörede yapacağınız dalışlarda lipsoz, eşkina, orfoz, dülger balığı ile birçok çeşit sünger ve mercan türü ile karşılaşmak olasıdır. Tüm kıyılarımızda sık sık karşılaşılan şakayıklar ve floresan rengi görünümlü anemonlar Büyük Kemikli Burnu`nda oldukça çoktur. Bazı dalgıç arkadaşlarımızın bu yörede köpekbalığı ve yunuslarla karşılaştıkları da olmuştur. Ayrıca fenerin bulunduğu burnun kuzey tarafında yaklaşık 18 metrede bir batık bulunmaktadır. Dipte ters dönmüş olarak duran bu eski çıkarma botu dalışa yeni başlayanlar için oldukça ilginçtir. İlk batık dalışı deneyiminiz değilse, kıç tarafındaki yarıktan kolaylıkla içeriye süzülüp burna doğru yüzebilirsiniz. Burun tarafında ise gövdede açılmış olan saçların arasında pencere görünümündeki boşluklardan içeriye süzülen ışığı ve dışarıda dolaşan dalgıçları görüntüleme olanağı vardır. Burundan açıldıkça suyun derinleşmesi ile yeni kayalar ve yeni serüvenler hiç bitmez. Akıntıyı unutmayın. Eğer sizi bekleyen bir tekne yok ise dönüşünüzü güven altına almaya bakın.

Bugüne kadar bir batık deneyiminiz olmadıysa, hiç zaman yitirmeden Lundy ile ilk deneyiminizi gerçekleştirin. 1908 yapımı 188 tonluk batık Suvla körfezindedir. Bu koy Büyük Kemikli Burnu ile Küçük Kemikli Burunları arasında kalan bölgededir. Kaynaklara göre Lord Kitchener`in İngiliz bakanlar kuruluna verdiği çekilme önerisini Fransa ve Rusya da destekleyince 7 Aralık`ta İngilizler, Arıburnu ile Suvla Körfezini kesin olarak boşaltma kararı aldı. İngilizler geri çekilirken pek çok savaş donanımını da geride bırkmışlardı. Suvla Körfezi`nden Arıbunu`na kadar olan bölgede 5 büyük gemi ve 60dan fazla nakliye sandalını batırıp kaçmışlardı. İngilizlerin ve Anzakların kaçarken bıraktıkları gemilerden biri olan Lundy, bugün hep aranılan bir dalış noktasıdır. 12 kişilik mürettebatı olduğu sanılan gemi, 84 yıldır bizim konuğumuz olarak sualtındaki tarihimize ev sahipliği yapmaktadır. Geminin silüeti 13. metrelerden sonra belirlr. 18. metrede geminin güvertesinde kaptan köşkünde dolaşabilirsiniz. Tabanı yaklaşık 28-30 metrelere oturmuş olan Lundy`nin pervanesi henüz üstündedir. Saç kısımlar çeşitli mor renkli yumuşakçalarla kaplanmıştır. Güvertenin sürekli bekçileri ise karagözlerdir. Geminin kum ile birleştiği noktalarda altlara doğru kollu istakozlar bulunur. Biraz açıkta kumlar üzerinde ise cephanelikler görülmektedir. Akyalar ise bu kumlar üzerinde dolaşırken sizi izlemeye gelir.

Kabatepe'de Çanakkale savaşında batırılmış. 15 metre derinlikte.. Askerlere tatlı su temin etmek için tuzlu suyu arıtma amaçlı kullanılmış. 4 adet kazanı ve serpantinleri var. Dipte sadece kazanları var. Gerisi kumun altında kalmış.Dalıcı olmayanlar yüzeyden maske ile seyredebilirler. Dalış esnasında değişik balık türlerini görmek mümkündür.

Uçsuz bucaksız ve çok güzel kumsalları olan Küçük Kemikli Burnu, sualtı ile yeni tanışan Istanbullu dalgıçların eğitim aldıkları yerdir. Yaklaşık 7 kilometrelik bu uzun kumsal tüm özelliği ile korunmaktadır. Hafta sonları dalış amaçlı gelip kamp yapanların dışında her zaman sessizliğini koruyan bu kumsallar, bir zamanlar Anzak askerlerinin çıkartma yaptığı topraklardır. Büyük Anafartlar ve Küçük Anafartalar adlı iki büyük çarpışma yaşamış bu topraklarda birçok anıt mezar da bulunmaktadır. Çarpışmalara adını veren iki sevimli köy ise evleri ve köy kahveleri ile kara fotoğrafçıları için oldukça ilginçtir. Kumsalda kuşandığınız ekipmanınız ile suya girince Gökçeada!ya doğru yüzün. Yavaş yavaş derinleşen kıyı yapısından dolayı derin suyu bulmanız için oldukça açılmanız gerekir. Kıyı dalışlarında en çok 8 metrelerde dolaşırken tekne dalışında 40 metrelere dalma olanağı vardır. Fakat akıntının genellikle açığa, Gökçeada!ya doğru olduğunu unutup kıyıdan çok açılmanızı kesinlikle önermiyorum. Zamanında kara çıkarmaları sırasında Anzak ve İngiliz askerlerinin karaya yapacakları çıkarmadan önce denize attıkları işaret şamandıralarını sürükleyip, ova yerine dağlık bölgelere, yanlış yere çıkmalarına neden olan çok güçlü akıntı, aradan geçen yıllara karşın gücünü yitirmemiştir. Dalışlarınız sırasında görkemli taşlıklarla karşılaşırsınız. Büyük Kemikli Burnu’nu andıran sualtı yapısı, böceklerin, orfozların ve karagözlerin yanı sıra renkli güzel bir dalış bölgesidir.

Kara ve deniz çıkarmaları sırasında yüzlerce bot kullanılmıştır. Bunların bir çoğu Arı Burnu ile Küçük Kemikli kumsalı üzerinde bulunmaktadır. İngiliz ve Anzak askerlerinin çıkarma yaptığı Arıburnu ve Suvla körfezi arasında gerek kumsalda gerekse sualtınının 3-5 metre altında bunların birçoğunu görebilirsiniz. Oldukça büyük olan ikisi bugün dalış noktalarının önemlilerindendir. Kabatepe limanına yakın olan ve Arıburnu açıklarında 42 metrede Suvla Körfezi`nin içlerinde 27 metrede kumların üzerinde yatan bu iki çıkartma botu daha ilk metrelerden sonra karaltılarıyla göze çarparlar. Oldukça büyük şakayıklar ve mor renkli süngerler ile kaplı batıkların üst demirleri ızgara görünümündedir. İçlerine girip karagöz sürüleri ile birlikte dolaşabilirsiniz. Batıkların sürpriz bekçilerindenn mığrı ve kollu istakozlar ise sık karşılaşılan canlılardır.

I. Dünya Savaşında İngiliz savaş gemisi Inflexible ve Irresistible, Çanakkale kıyılarını topa tuttuğu sırada Osmanlının müttefiki olan Almanların komuta merkezi de Çimenlik kalesinin bulunduğu yerdeydi. Atılan bombalardan birisi Almanların komuta merkezinin yakınlarına düşer. Askerler barakalardan acilen boşaltılıp kıyıya demirlemiş olan torpido gemisine bindirilip karşı kıyıya kaçırılmak istenir. Ancak 18 Mart 1915 günü Irresistible`in mermilerinden birisi Alman gemisinin sonu olur. 1315 erin öldüğü gemi Çanakkale yat limanının hemen dışında yer alır. 16 metredeki batık, Çanakkale Boğazı`nın yoğun olan deniz trafiğinin tam ortasındadır. Görüşün kısmen düşük olduğu batık geniş açı fotoğraftan çok makro görüntüleri ile fotoğrafçılara daha uygun gelebilir.

Tarihi batık olmamakla birlikte güzel bir dalış bölgesidir. 19 Şubat 1968 yılında Malta`dan Varna`ya giderken Yunanistan`a gitmekte olan Yunan bandıralı Dimos adlı gemi ile çarpışarak batar. Bu ticari gemi bulunduğu derin soğuk sularda birçok canlıya sığınak olmuştur. Boğazın akıntılı bölgesinde olmasına karşın kimi zaman görüş oldukça düşüktür. Genellikle yaz aylarının ortalarında görüşün düşük olduğu günlerde Kaptan Fangos`un silüeti 30 metrelere gelindiğinde belirir. Tabanı 47 metrelerde olan gemi bugün birçok renkli sünger ve mercan ile kaplanmıştır. Genellikle Ayvalık ve Marmara`nın derin sularında karşılaştığımız kırmızı yumuşak mercanlar gözünüze ilk çarpanlardandır. Dibe yan olarak oturmuş 1530 gros tonluk gemi yaklaşık 125 metre boyundadır. Geminin oldukça büyük ve akıntının güçlü olmasından dolayı fotoğrafçılar çekim anında güç anlar yaşamaktadır. Dolayısı ile batığı tam olarak dolaşabilmek ve görüntüleyebilmek için birkaç dalış yapılmalıdır.

Kumkale açıklarında, yaklaşık 52 metre derinde. Gemi geçiş yolu üzerinde olduğu için ancak uzmanların izniyle ve doktor kontrolünde dalmasına izin veriliyor.Gaulois ve Goliad gibi batıklar, ileri derecede dalış tecrübesi gerektiren ve normal scuba ekipmanıyla ulaşılması güç noktalar. Derinliklerinden dolayı, suda daha uzun kalmayı gerektiren -karışım gazla dalış- gibi ileri teknikler kullanılması gerekebilir.

Majestik 1895 yılı yapımı olup İngilizlerin en yaşlı iletişim gemisiydi. Çanakkale saldırısı planlanırken Churchill bu geminin yaşlı olduğunu ileri sürmüş, ancak Çanakkale`yi çok kolay geçip Istanbul`u da kolaylıkla ele geçireceğini savunan diğer rütbeliler, Majestik`i deniz filosuna almışlardı. 18 Mart deniz çıkartmalarında yer alan bu gemiye dalmanın ayrı bir coşkusu vardır. Müzede geminin siyah beyaz fotoğrafını gördükten sonra bu coşkunuz daha da artacaktır. Batık, Çanakkale Boğazı`nın tam uç noktasında yer alan Seddülbahir yakınlarındaki Morto koyunda bulunmaktadır. 1895 yapısı bu yaşlı İngiliz gemisi U-21 Alman denizaltısı tarafından batırılmıştır. 14,900 ton ağırlığında ve 119 metre uzunluğunda olan gemi 757 mürettebatı ile Çanakkale kıyılarında batmıştır. Daha başlar başlamaz geminin silüeti 15 metrelerden sonra belirmeye başlar. Henüz patlamamış bombaları, geminin topunun oturduğu döner zemin, bacalar ve yana devrilmiş gözetleme kulesi etrafında oluşan sualtı faunası ile özellikle fotoğrafçılara hoş dakikalar yaşatır. Yöredeki güçlü akıntı sizin yine iniş ipini bulup yüzeye çıkmanıza engel olabilir. Dolayısı ile dalışlarınızı dekosuz ayarlamakta yarar vardır. Yoksa bir yere tutunmaksızın yapacağınız dekompresyon beklemesi anında akıntı sizin birkaç mil öteden yüzeye çıkmanıza yol açacaktır.

Bölge akıntılı olduğu için ender dalınabiliyor. Seddülbahir limanına oldukça yakın ve en derin yeri 61 metrede.

Çanakkale Boğazı çıkışında yer alan Morto koyundan sonraki Seddülbahir fenerinin altındadır. Bu koy Majestik batığına oldukça yakındır. Dolayısı ile Majestik`e yapılacak dalış sonrası buraya da dalmamazlık etmeyin. Yanyana duran iki çıkarma botu kuma oturmuştur. Genellikle balina avı için yapılmış olan bu trol gemileri, savaş sırasında mayın tarama ve karaya saldırmak için kullanılmış. Yaklaşık derinlik 30 metre kadardır. İniş ve çıkışlarınızda size eşlik edecek akyalar yörenin bekçileridir. Batıklar, içinde dolaşan karagöz sürüleri ile doludur. Civarındaki kumluk alanda ise fener balığı, camgöz köpekbalığı ve vatozlar ile karşılaşabilirsiniz. Kaynak: Fehmi Şenok – "Türkiye Dalış Rehberi"

Dalış Programımız

Dalış programlarımız hakkında detaylı bilgiyi merkezimizden öğrenebilirsiniz.

Dalış Kurslarımız İle İlgili Bazı Resimler